Smart metering

Projekt Smart meteringu u nás ve společnosti VodoTech započal v roce 2015, kdy docházelo k testování kompaktních vodoměrů s dálkovým přenosem. V roce 2017 jsme realizovali pilotní projekty inteligentních dálkových odečtů, u kterých jsme využívali bezdrátové sítě SigFox a LoRa. Všechny tyto projekty byly nahrazeny v roce 2019 stávajícím řešením za pomocí přenosu NB IoT (NarrowBand Internet of Things).

NB IoT

Jedná se o speciální úzkopásmovou síť, která je určena výhradně pro přenos dat. Vyznačuje se efektivním přenosem dat s minimálními nároky na baterii v zařízení, což podstatně snižuje náklady celého přenosu. Výhodou je rovněž dostupnost signálu na území České republiky a jeho dosah i na těžko přístupná místa. Všechna koncová zařízení je možné na dálku řídit a konfigurovat.

Na základě všech předchozích zkušeností z projektů nyní spolupracujeme se společnostmi Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, několika dalšími obcemi a firmami v regionu v rozvoji inteligentního systému dálkových odečtů vodoměrů.

Cílem je najít spolehlivé a ekonomicky výhodné řešení pro dodavatele vody a uživatelský komfort pro koncového zákazníka. Již nyní máme osazeno více než 10.000 jednotek, ze kterých získáváme dálkově data.

Naše řešení dálkových odečtů dokážeme nasadit na většinu aktuálně vyráběných vodoměrů. Máme dva typy jednotek:

  • FLS – určeny pro malé domovní vodoměry, kdy se data odečítají v dvouhodinovém intervalu a jednou za 24 hodin jsou odeslána do zákaznického portálu k vizualizaci.
  • FLX – pro průmyslové vodoměry, kdy dochází k odečtu v intervalu 15 minut a každých 6 hodin jsou data odeslána do zákaznického portálu.

Portál pro vyhodnocení odečtu provozujeme v cloudu, umožňujeme zákazníkům stažení odečtu za pomocí API nebo je možné provádět exporty do souborů, s kterými může následně zákazník pracovat ve svých aplikacích. Díky tomuto lze odhalit například únik vody dříve a předejít tak velkým škodám.

Portál se snažíme stále vylepšovat. Z podnětu zákazníků právě pracujeme na alarmech, které by mnohem dříve upozornily na zvýšenou spotřebu vody.

Výhody Smart meteringu

  • Snížení počtu neodečtených míst
  • Snadnější odhalení nelegálních odběrů a ztrát vody
  • Přehled o poměrech na vodovodní síti